Razgovori u BRAKU – kako da komunicirate bez KONFLIKTA?

Način na koji razgovaramo sa partnerom, decom, roditeljima, saradnicima, prijateljima ili sa ženom na kasi u marketu ili na šalteru značajno utiče na kvalitet našeg života.

Kako komunikacija može da utiče na tako širok pojam kao što je kvalitet života?

Kada pogledate oko sebe, manje više se sve svodi na komunikaciju. Počevši od komunikacije u porodici, preko komunikacije na poslu pa do komunikacije sa potpunim neznancima. Skoro u svakom trenutku svog života, osim kada spavamo, mi komuniciramo. Konflikti koji mogu nastati tokom komunikacije su sasvim normalna stvar, ali ukoliko oni prerastu u naš način komunikacije – u tom slučaju bi trebalo da se zabrinemo za svoju veštinu komunikacije. Ukoliko ste kod sebe prepoznali problem, i to je značajan korak napred.

Važno je biti svestan problema, jer je u tom slučaju i rešavanje problema lakše.

Uz ovih šest pravila uspešne komunikacije, lakše ćete izbeći konflikte u svakodnevnom životu.

U ovom tekstu, bavimo se konkretno temom partnerske komunikacije.

Pronađite pravi problem

Do svađa uglavnom dolazi ako želje i potrebe jednog partnera nisu ispunjene. Pokušajte da shvatite šta on zaista želi i da prodrete u suštinu pravog problema. Na primer, ukoliko svakodnevno besnite zato što vaš partner nije recimo sklonio svoje stvari sa stolice, možda je pravi problem u tome da se osećate da je u kući sve na vama i da samo vi obavljate sve obaveze oko kuće. Morate mu jasno staviti do znanja koja su vaša očekivanja. Pri tome, ne očekujte da vam čita misli nego jasno i glasno recite šta mislite. Ista je situacija i u obrnutom slučaju. Moguće je da se ispod sitnica zbog kojih dolazi do čestih svađa kriju dublji problemi koje je ipak moguće lako rešiti.

Napravite i održavajte podsticajnu atmosferu

Atmosfera podrške i razumevanja značajno doprinosi boljoj i otvorenijoj komunikaciji među partnerima koja je sama po sebi manje podložna konfliktima. Jasno stavljate do znanja koja su vaša očekivanja, ali koristite pozitivne rečenice kao na primer: „Bilo bi odlično…“ „Očekujem da će se dobro pokazati ako bismo…“ Takođe, dozvolite i svom partneru da jasno iznese svoje potrebe.

pexels-photo

Aktivno slušajte

Fokusirajte se ono šta vaš partner ima da kaže. Potrudite se i da vaš govor tela bude otvoren i prijemčiv. Imajte na umu treba da budete tihi dok sagovornik ne završi kompletnu misao te mu nemojte upadati u reč. Kako biste bili sigurni da ste sagovornika razumeli u potpunosti, ponovite najvažnije segmente njegovog govora. Tokom razgovora, fokusirajte se isključivo na sagovornika, a kuckanje poruka ili bilo koju drugu aktivnost odložite za kasnije.

Poštujte razlike

Ukoliko vam nešto tokom razgovora nije jasno ili niste saglasni sa partnerovim mišljenjem, postavite dodatna pitanja kako biste razjasnili nedoumice ili dobili dodatne argumente od sagovornika. Sve i da se i dalje ne slažete sa izrečenim, uvek morate imati na umu činjenicu da je pravo svake osobe da razmišlja drugačije od vas. Vaše mišljenje nije jedino ispravno i nema smisla produbljivate konflikte u vezi sa stvarima oko kojih se svakako nećete složiti.

pexels-photo-213709

Upoznajte se sa pravilima neverbalne komunikacije

Dok vaš partner govori, pored reči on koristi i govor tela odnosno neverbalnu komunikaciju. Naučite da prepoznate šta generalno znače određeni gestovi, ton glasa, različite facijalne ekspresije. Kada naučite da razumete istovremeno verbalnu i neverbalnu komunikaciju, biće vam mnogo lakše da razumete sagovornika.

Budite spremni na kompromise

Lako za reći, teško za ispuniti. Kompromisi su nažalost (ili na sreću) sastavni deo našeg života. Svaki uspešan odnos (partnerski, porodični, poslovni) jednim delom opstaje zahvaljujući spremnosti pojedinaca na kompromise. To ne znači da treba uvek da popuštate i da svoje mišljenje i stavove skrajnete radi mira u kući. Prihvatite različite mogućnosti koje će delom zadovoljiti i vaše i njegovee želje i potrebe.

I naposletku zapamtite – ključ svih zdravih odnosa koje gradimo u životu je dobra komunikacija. Kao i sve druge veštine, ona se uči tokom života i nikada nije kasno da je unapređujemo.

Photo: pexels.com

Leave a Comment

Scroll to Top