Da li i Vaša beba ručka uz crtaće?

Doručak, ručak, večera. Dve užine.

Uvek isti scenario: “Leti, leti, leti avion u bebina usta Hajde milo, zini! Kaži mami aaaa. Da vidi mamica kako lepo ručkaš. Pa što nećeš da jedeš? Hajde ljubavi, njam njam!”.. Ništa se ne dešava.

Usta zatvorena, hranu stavljate na kašiku i vraćate u tanjir, pa ponovo isti zagoj vraćate u kašiku i tako u nedogled. I odjednom, sine vam genijalna ideja! „Hoćeš da ti mama pusti crtani dok ručkaš?“ Klimanje glavom, ručak pojeden za tili čas. I vremenom, takva situacija postaje svakodnevnica u vašem domu. Beba je sita, mama srećna što je obrok brzo i efikasno završen. A kakve su potencijalne posledice?

Da li jedenje uz crtaće može da ima loš uticaj na Vaše dete? Ili je crtani pak Vaš bezazleni saveznik u varanju mališana da pojede sve što ste mu stavili u tanjir?

Stvaranje navike

Navika je aktivnost koju svojevoljno ponavljamo u svakodnevnom životu. Ona može biti dobra i korisna ili loša i beskorisna, u nekim slučajevima potencijalno opasna. U stvaranju navika kod male dece, roditelji imaju značajnu ulogu i samim tim je na Vama da pomognete detetu da stvori dobre navike, a loše svede na najmanju moguću meru. Gledanje crtanih filmova dok se jede je jedna od loših navika koju treba izbegavati, iako Vam se ponekad čini da je to jedini način da nahranite svog mališana.

Istraživanja su pokazala da deca koja u ranom uzrastu razviju naviku da gledaju crtaće dok jedu, kasnije u životu imaju više sklonosti da razvijaju i druge loše navike koje mogu da prerastu u zavisnost.

Preterano gledanje televizije, a brojna istraživanja pokazuju da deca predškolskog uzasta provode mnogo više vremena uz TV nego što je preporučeno, mogu da dovedu do brojnih negativnih posledica. Između ostalih, mogući su gojaznost, poremećaj pažnje, asocijalnost, usporavanje motoričkih mogućnosti i brojni drugi. Hranjenjem deteta uz televiziju, samo povećavate broj minuta ili sati koje ono provodi uz ekran i samim tim povećavate rizik od pojave negativnih posledica.

Dva jednostavna pravila Vam mogu pomoći da izgradite dobre navike u vezi sa obrocima kod svog deteta.

 eating-in-front-of-the-tv

Pravilo 1 – Kada je jedemo, onda samo jedemo

Od najranijeg uzrasta, kada beba počne da jede čvrstu hranu, ustanovite određeni ritual kog ćete se držati tokom svakog obroka. Izaberite najprktičnije mesto u domu gde ćete postaviti bebinu stolicu, najbolje je ukoliko je moguće da ona bude blizu trpezarijskog stola za odrasle. Pre svakog obroka stavite dete u stolicu, stavite mu portiklicu i najavite da je sada vreme za jelo. Iako Vam možda deluje da Vas beba ne razume, verujte, posle nekog vremena će ona početi da prepoznaje reči koje izgovarate i biće joj jasno šta sledi. Ukoliko beba nije zainteresovana za jelo u tom trenutku, ne pokušavajte da je animirate igračkama, crtaćima…izvadite je iz stolice i pokušajte kasnije ponovo, prateći isti ritual.

Pravilo 2 – Budite primer detetu

Iako Vam je posle napornog dana jedino na pameti ručak na tacni ispred televizora, suzdržite se i obuzdajte tu potrebu. Višestruko će Vam se isplatiti. Trudite se da barem jednom dnevno imate zajednički obrok za stolom, tokom kog ćete razgovarati o raznim temama i time dati pozitivan primer detetu. Ako je beba mala i njen ritam obroka se ne poklapa sa vašim, stavite je svakako da sedi u svojoj stolici za stolom (ako je budna) dok vi ručate ili večerate i ona će posmatranjem i stalnim ponavljanjem te rutine usvojiti dobru naviku. Kako dete bude raslo, tako će vam se pridružiti za velikim stolom i učestvovati u razgovorima i uživati u jelu.

23A26EE800000578-0-image-12_1417437633378

I ne zaboravite, niste loš roditelj ako s vremena na vreme uključite detetu crtani. Svima nam se to dešava i svima nam je ponekad neophodno par minuta tišine, a crtani je u tim trenucima naš najbolji saveznik. Samo se držite pravila da je u redu sve što je umereno i nećete pogrešiti.

Leave a Comment

Scroll to Top